×
TR
Asansör Test Kulesi
90m yükseklik Türkiye’nin en uzun asansör test kulesi 3.5m/s ve üzeri asansörlerin test imkanı

90m yükseklik

78mlik kısmı yer üstünde ve 12mlik kısmı yer altında bulunan toplamda 90m yüksekliğe sahip asansör test kulesi tasarımı ve ihtişamı ile kilometrelerce uzaklıktan bile görülebilmekte ve oldukça dikkat çekmektedir.

Yoğun trafik ve yüksek hıza uygun asansörlerin ve bunların bileşenlerinin uluslararası pazarda yerini alabilmesi için Fupa Asansör tarafından önemli bir adım atılmıştır. Test Kulesi geleceğin asansörlerinin tasarlanması için bir fırsattır ve ürün geliştirme, ar-ge ve sertifikalandırma süreçlerine katkı sağlaması öngörülmektedir. Fupa Lift, ürün geliştirme ve ar-ge çalışmalarıyla asansör sektörünün gelişimine katkıda bulunmaya ve bu alanlara yatırım yapmaya devam edecektir.

Türkiye’nin en uzun asansör test kulesi

90m’lik yüksekliği ile Fupa Asansör Asansör test kulesi Türkiye’nin en uzun asansör test kulesi ünvanına sahiptir, Avrupa’da da sayılı test kuleleri arasında yer almaktadır. Kulenin en üstünde panoramik seyir sunan bir kata sahiptir. Ayrıca mekanik kat, vinç katı ve makine dairesi katları ile kumanda odası mevcuttur.

Bu kule ile Türkiye asansör sektörü farklı bir kategoriye adım atmıştır. ISO 4190 da sınıf VI ile tarif edilen yoğun trafiğe uygun ve yüksek hızlı asansörlerin geliştirilmesi, testi ve sertifikalandırılması artık mümkün hale geliyor. Kulede test edilecek olan sistemlere ait bileşenlerinin de test edilmesiyle bileşen imalatçıları da ürünlerini geliştirme ve test etme imkânı bulacaktır. Kulede seyir konforu, vibrasyon, gürültü, kalite, güvenilirlik, enerji verimliliği ve benzeri testler yapılabilecektir. 

4.0m/s ve üzeri asansörlerin test imkanı

Bu test kulesinde ilk etapta 4 m/s hızlarına kadar model asansörlerin testleri yapılacaktır. Kulede 2.000 kg beyan yüküne kadar asansörlerin test edilebilmesi mümkün olabilecektir. Test kulesinde model asansörlerin testleri yapılabileceği gibi bu asansörlere ait bileşenlerinde testleri yapılabilecektir. Yapılan bu testlerden sonra model asansör sistemleri ve bileşenlerinin standartlara uygunlukları ile ilgili sertifikalandırılması sağlanacaktır.