×
TR
Tarihçe

1988 yılında kurulan FUPA ASANSÖR İNŞ. PAZ. SAN. TİC. A.Ş. asansör malzemelerini Ortadoğu ve Avrupa’ya ihraç eden Türkiye asansör sektöründeki ilk önemli firma olmuştur. Sektörün önde gelen firmalarından olan FUPA ASANSÖR günümüzde uzun yılları aşan distribütörlük deneyimi, son teknoloji makina parkuruna sahip yeni üretim tesisleri, ve dinamik, enerjisi günden güne artan, sağlam kadrosu ile 50 ülkede ihracat ve ithalat hacmini büyüterek gücüne güç katmaktadır.

1988
1994
1995
2000
2001
2003
2005
2006
2011
2012
2015
2018
1988

 İstanbul’da kuruldu. Ticaret hayatına çeşitli asansör malzemelerinin Ortadoğu ve Avrupa’ya ihracatı ile başladı ve Türkiye asansör sektöründe ilk ihracatçılardan oldu.

1994

Yeni ürün geliştirme ve üretme stratejisi ile ihracat aktivitesini farklı boyutlara taşıyan firmamız, ürün gamını kendi ürettiği yarı otomatik kapı aksesuarları ile genişletti.

1995

Avrupa’nın asansör konusunda lider firmalarından ALBERTO SASSI(İtalya) ile distribütörlük anlaşması yapan firmamız ürün portföyüne makinaları ekleyerek yeni pazarlar elde etti.

2000

Hız kesmeden diğer lider Avrupa firmaları MONTEFERRO (İtalya), DATWYLER (İsviçre), ALBERTO SASSI SPAIN (İspanya) ile distribütörlük anlaşması yapan firmamız ürün gamına kılavuz raylar ve fleksi yassı kabloları da ekleyerek müşterilerine sunduğu ürün çeşitliliğini arttırdı. Git gide büyüyen iş hacmine katkıda bulunması için İstanbul Tuzla Serbest Bölge’de 1.000m2lik deposunu kurdu ve stok hacmini 3 katına çıkarttı.

2001

Avrupa menşeili markaların Türkiye ve Ortadoğu’daki en önemli temsilcisi haline gelen firmamız distribütörlük anlaşmalarına FERMATOR (İspanya), PFB (İtalya), DYNATECH (İspanya) ve SCHINDLER (İsviçre) firmalarını da dahil ederek ürün portföyüne asansör güvenlik ekipmanlarını ekleyerek var olan ihracat ve ithalat hacmini yeni pazarlara açtı.

2003

Artan iş hacmi ve talepler doğrultusunda üretim kapasitesini ve kalitesini ileri taşıyan firmamız makine parkurunu yenileyerek seri üretime geçerek kendi markasını daha çok sayıda kullanıcıya ulaştırmayı başardı. Avrupa’nın en önemli asansör ölçüm sistemleri üreticisi HENNING (Almanya) firması ile distribütörlük anlaşması yapan firmamız, asansör montajı,bakımı ve denetimi ile ilgili portföyüne yeni müşteriler ekledi.

2005

Ürettiği asansör kapı aksesuarları ile ilgili ISO ve CE sertifikalarını edinen firmamız pazar payını ve ihracat aktivitelerini arttırdı.

2006

Üretim hacmini arttıran firmamız paket asansör seçeneği ile müşterilerine ihtiyaç olan tüm asansör materyallerini tek bir pakette sunarak FUPACK markasını yarattı.

2011

İhracatı kıtalar arası artan firmamız distribütörlüklerine SAVERA (Çin) firması ile imzaladığı anlaşmayı da ekleyerek müşterilerine sunduğu marka portföyünü genişletti.

2012

Avrupa’nın önde gelen hidrolik asansör sistemleri üreticisi BUCHER (İsviçre) ile imzalanan distribütörlük anlaşması ile firmamız müşterilerine sunduğu asansör çözümlerine hidrolik sistemleri de ekledi.

2015

İthalat ve ihracat kapasitesini deniz aşırı ülkelere taşıyan firmamız, pnömatik vakum asansör üreticisi PVE(A.B.D.) ve kuyu montaj ekipmanları üreticisi WURTEC(A.B.D.) ile yapmış olduğu distribütörlük anlaşmaları sayesinde müşterilerini son teknoloji düşey taşıma sistemleri ile tanıştırdı.

2018

Firmamız artan ticaret hacmi, seri üretim talebindeki artış ve son teknoloji üretim yöntemlerinin kullanılması amacı ile Gebze Dilovası Makine Organize Sanayi Bölgesinde yeni bir ofis ve fabrika inşasına başladı. 10.000m2lik son teknoloji makine parkurlu üretim alanı, 2.000m2lik modern ve estetik çalışma alanlarından oluşan ofis binası ile sektördeki yerini daha da sağlamlaştırarak yüksek hacimlerde üretim ve modern çalışma alanı hedefleri ile gücüne güç kattı. Yine yeni fabrika alanında inşaa edilen 90m yüksekliğinde Türkiye’nin en yüksek asansör sistemleri test kulesi ile 3,5m/s ve üzeri hızlarda asansör sistemlerini test imkanı sağlayarak Türkiye’nin alanında öncü firması oldu. 30 yıllık ticaret ve sektör tecrübesini dinamik, genç ve güçlü kadrosu ile günümüze kadar başarıyla taşıyan firmamız, markasını yepyeni bir kurumsal kimlik anlayışı ile köklerine bağlı kalarak daha modern hale getirmiştir.